X

Mycie paneli PV

Firma WST GROUP świadczy usługi w zakresie mycia paneli fotowoltaicznych, wystaw sklepowych, świetlików, szklanych fasad budynków, działamy głównie na terenie woj. dolnośląskiego, ale także w całej Polsce.

Dysponujemy odpowiednią wiedzą oraz sprzętem, w tym maszyną do demineralizacji wody.

Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, zadowolenie klienta stawiamy na pierwszym miejscu.

Jeżeli chcesz poznać ceny naszych usług, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Inwestycja w fotowoltaikę to spory wkład w ograniczenie emisji CO2 oraz pyłów zawieszonych.

Zjawisko fotowoltaiczne to proces polegający na wytwarzaniu energii elektrycznej z darmowego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Branża OZE – Odnawialnych Źródeł Energii stanowi już trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, montaż instalacji PV okazuje się opłacalny, jak nigdy wcześniej. Jeżeli chcesz, aby twoja instalacja przynosiła wymierne korzyści w postaci dobrych parametrów uzysków, to pamiętaj o regularnym konserwowaniu
i czyszczeniu modułów! 

Zastanawiasz się, w jaki sposób czyści się panele słoneczne? Przeczytaj poniżej najczęściej zadawane pytania przez naszych Klientów, a zapewne znajdziesz odpowiedź na swoje nurtujące pytania, w przeciwnym razie skontaktuj się z nami.

Mycie paneli fotowoltaicznych – galeria

Mycie paneli fotowoltaicznych realizujemy głównie w regionie województwa dolnośląskiego, w lokalizacjach takich jak: Kamienna Góra, Wałbrzych, Jelenia Góra


Mycie paneli PV Q & A

Czy panele fotowoltaiczne należy myć?

Instalacja fotowoltaiczna działa efektywnie tylko wtedy, gdy powierzchnia paneli jest czysta. 

Brud w postaci zanieczyszczeń z kominów, ptasich odchodów, pyłek drzew i traw, liści, mchów i porostów, ogranicza ilość światła docierającego do powierzchni paneli, co skutkuje spadkiem wydajności ogniw fotowoltaicznych instalacji PV nawet do 20%. Zalegające latami coraz większe warstwy niezmytych osadów różnego pochodzenia mogą doprowadzić do uszkodzeń w modułach PV np. w wyniku tzw. efektu zacienienia. Czyszczenie paneli jest zatem bardzo istotne i konieczne.

Jak często należy myć panele?

Jest to zależne od usytuowania instalacji, wiele czynników ma wpływ na stopień zanieczyszczenia paneli.

Warto je myć, nawet gdy zabrudzenia nie są widoczne gołym okiem. Czyste panele to większy uzysk energetyczny i pełna wydajność instalacji PV. Zaleca się dla zwiększenia sprawności pracy instalacji, umyć panele raz lub dwa razy w roku, najlepiej wiosną lub późną jesienią. Mycie wykonywane wiosną pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z sezonu zimowego. Oprócz kurzu, sadzy, spalin i pyłu źródłem brudu jest również topniejący śnieg, który zanieczyszcza zwłaszcza dolne części modułów, tworzy również zacieki i pozostawia osad na całej powierzchni.

Po co myć panele?, deszcz zrobi swoje….

Myśląc tym tokiem teoretycznie tak się powinno dziać, podczas opadów atmosferycznych panele powinny się same oczyszczać. Nic bardziej mylnego, kwaśne deszcze zbijają wszelkiego rodzaju cząsteczki kurzu i osiadają na powierzchni paneli. Tym samym pogarszają ich wydajność, a spadki mocy instalacji mogą wynieść od 10% do 20%.

Regularna i właściwa konserwacja panelu fotowoltaicznego to najważniejsza czynność serwisowa instalacji PV i ma ogromne znaczenie dla efektywności paneli.

Czy można myć panele wodą z kranu lub myjkami ciśnieniowymi?

Nie polecamy stosować niezmiękczonej, twardej wody prosto z kranu. Prowadzi to do osadzania się kamienia wapiennego, który w dużym stopniu obniża wydajność instalacji PV. Nie zalecamy stosować detergentów, ponieważ mogą wchodzić w reakcję z materiałami użytymi do budowy paneli i w efekcie zniszczyć ogniwa.

Do czyszczenia delikatnej instalacji PV nigdy nie używaj myjki wysokociśnieniowej wyposażonej w standardowe lance.
Zbyt wysoka moc ciśnienia może rozszczelnić łączenia modułów. Jeżeli chodzi o sprzęty czyszczące, nie zaleca się używać szorstkich i ostrych szczotek oraz czyściw, ponieważ mogą zarysować powierzchnię modułów.

To w takim razie w jaki sposób myć panele?

Mycie powierzchni paneli należy powierzyć wyspecjalizowanym firmom. WST GROUP dysponuje odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, panele myjemy przy wykorzystaniu urządzenia do demineralizacji wody oraz używamy akcesoriów z miękkich, nieprzewodzących prądu i bezpiecznych dla modułów tworzyw.

Jeżeli nie chcesz narazić się na dodatkowe, niespodziewane koszty związane z uszkodzeniem instalacji korzystaj z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Mycie paneli PV przez niewykwalifikowane osoby może wiązać się z ryzykiem zniszczenia instalacji, a także utratą gwarancji. Korzystanie z usług doświadczonych specjalistów zapewnia skuteczność i najwyższą jakość prowadzonych działań.

Jaki jest koszt mycia paneli fotowoltaicznych?

Kalkulacja Cenowa uzależniona jest od wielu czynników. Na początku współpracy z Klientem musimy zasięgnąć podstawowych informacji. Po przeprowadzonym wywiadzie z Klientem dokonujemy indywidualnej wyceny. Wpływ na koszty mają m.in. miejsce usytuowania instalacji – (dach, na gruncie), powierzchnia instalacji, stopień zabrudzenia. Cena za usługę może być liczona od pojedynczych modułów bądź ustalona od metra kwadratowego, czyli na podstawie całej powierzchni mycia. Pomocne w tym przypadku są przesyłane przez klientów zdjęcia instalacji z podaniem wymiarów paneli oraz wysokości usytuowanej instalacji np. na dachu.

POWSZECHNIE OBOWIĄZUJĄCA REGUŁA MÓWI, ŻE LEPSZE JEST REGULARNE MYCIE PANELI I ZAPOBIEGANIE STRATOM, NIŻ ZANIEDBYWANIE INSTALACJI I TRACENIE PIENIĘDZY.


Proszę obrócić urządzenie