X

Fotowoltaika dla rolnika

Fotowoltaika dla rolnika

Czy masz świadomość, że fotowoltaika dla rolników pozwala zapomnieć o rachunkach za prąd, które w gospodarstwie rolnym w Polsce często sięgają nawet 20% bieżących wydatków i proporcjonalnie są jednymi z najwyższych w Unii Europejskiej?Ceny energii elektrycznej z roku na rok są coraz wyższe, a sektor rolnictwa automatyzuje się dzięki nowoczesnym pojazdom i maszynom, które zużywają ogromną jej ilość. Co za tym idzie? Rachunki są jeszcze wyższe.

Z pomocą przychodzi fotowoltaika! Jest to nowoczesny i ekologiczny sposób na niższe koszty utrzymania gospodarstwa. Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną prawie do 0 zł – ponosisz jedynie koszty stałe związane z przesyłem energii. Co więcej, jeśli gospodarstwo ma dużą powierzchnię, możesz na nim dodatkowo zarabiać. Wystarczy, że stworzysz własną farmę fotowoltaiczną i będziesz sprzedawać energię do sieci energetycznej.

Energia na własny użytek

Generowanie oszczędności

Jako prosument wykorzystujesz prąd z instalacji fotowoltaicznej tylko na użytek własny – dla rolnika będzie to na przykład zasilanie domu oraz przechowywanie własnych produktów rolnych.

W słoneczne dni fotowoltaika wygeneruje dla gospodarstwa rolnego więcej prądu niż potrzebujesz – tzw. nadwyżki przekazywane są do sieci energetycznej, a ciągu roku możesz odebrać 80% z nich. W ten sposób oszczędzasz na rachunkach za prąd!

Farma fotowoltaiczna

Sprzedaż energii i wzrost przychodów

Możesz też zbudować farmę fotowoltaiczną na niewykorzystywanym terenie. Są to większe instalacje fotowoltaiczne, których celem jest generowanie i sprzedaż prądu do sieci, co pozwala gospodarstwu zwiększyć dochód.

Możesz także wydzierżawić ziemię pod farmę fotowoltaiczną, w którą inwestuje zewnętrzna firma. Dzięki temu zyskasz dodatkowy dochód, ale bez samodzielnej produkcji i sprzedaży energii.

To dwie możliwości, które możesz wykorzystać do dalszego rozwoju gospodarstwa. W WST GROUP stworzymy dla Ciebie całą instalację farmy fotowoltaicznej.

Dlaczego warto?

Sprawdź, jakie korzyści zyskujesz, dzięki instalacji modułów fotowoltaicznych jako rolnik

Oszczędność

Koszt paneli fotowoltaicznych dla rolników zwraca się już po około siedmiu latach. Inwestycja zapewnia realne oszczędności – sprawna fotowoltaika to rachunki niższe o 90%.

Zysk

Fotowoltaika dla rolnictwa oznacza dodatkowe, regularne i stałe dochody. Możesz je potem wykorzystać w celach prywatnych lub w ramach dalszego rozwoju gospodarstwa.

Bezpieczeństwo

Posiadając własną instalację fotowoltaiczną nie jesteś narażony na przerwy w dostawach prądu wywołanych np. awarią elektrowni. Nadal korzystasz z prądu generowanego przez Twoją instalację. Dzięki temu nie straszne Ci są żadne przerwy w dostawach!

Monitoring

Instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe. Po ich zainstalowaniu użytkowanie nie wymaga żadnej aktywności z Twojej strony, a dodatkowo w prosty i intuicyjny sposób możesz monitorować pracę swojej instalacji z poziomu swojego telefonu. Dzięki temu możesz spokojnie zająć się pracą na swoim gospodarstwie.

Gwarancja

Fotowoltaika to inwestycja na co najmniej 25 lat, a w przypadku wysokiej klasy paneli słonecznych gwarancja wynosi nawet 40 lat. Współpracując z WST GROUP masz pewność, że przez wiele lat będziesz miał własną energię i bardzo niskie rachunki za prąd!

Gdzie można
zamontować panele?

Wszędzie! Instalacje fotowoltaiczne dla rolników, podobnie jak fotowoltaika dla domu, produkują prąd, korzystając z energii słonecznej. Panele możesz zamontować na:

  • dachu Twojego domu
  • wszelkich budynkach gospodarczych
  • terenach wokół stanowiących nieużytki rolne
  • wiacie samochodowej, jako tzw. carport

Pokryj koszt inwestycji z dotacji

Tak jak właściciele gospodarstw domowych mogą zdecydować się dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd, tak rolnicy mają możliwość zmniejszenia kosztu inwestycji. Poniżej znajdziesz kilka dotacji, dzięki którym instalacje fotowoltaiczne dla rolników są tańsze.

AgroEnergia 2021

Najpopularniejszy program, w którym wysokość dotacji sięga do 20% kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej dla rolnika indywidualnego. Obejmuje inwestycje od 10 kWp do 50 kWp.

Czyste powietrze

Program dla właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Osoby uprawnione do ubiegania się o dotacje mogą liczyć na wsparcie w wysokości nawet 32 000 złotych na pompę ciepła lub PV.

Ulga podatkowa

Instalacja fotowoltaiczna zakupiona na potrzeby gospodarstwa rolnego z własnych środków podlega uldze podatkowej w wysokości 25% kosztów inwestycji. 

Ulga termomodernizacyjna

To możliwość odliczenia od podatku kwoty wydatków poniesionych na realizację prac termomodernizacyjnych w domu jednorodzinnym. Maksymalnie można odliczyć koszty na kwotę 53 tys. zł. (106 tys. w przypadku małżonków).

Regionalne programy

W wielu gminach Polski funkcjonują różnorodne programy regionalne. Wysokość oraz warunki uzyskania różnią się w zależności od programu. W WST GROUP dopilnujemy formalności i złożymy wnioski za Ciebie.

Masz już zamontowaną instalację fotowoltaiczną? Sprawdź naszą usługę mycia paneli fotowoltaicznych.


Proszę obrócić urządzenie