X

Mycie i koszenie farm fotowoltaicznych

Kompleksowe utrzymanie farm fotowoltaicznych.

Ofertę kierujemy do właścicieli farm fotowoltaicznych. Zapewniamy kompleksowe utrzymanie farm fotowoltaicznych poprzez regularne mycie modułów fotowoltaicznych, audyty instalacji oraz koszenie i utrzymanie zieleni.

W celu poznania oferty prosimy o kontakt mailowy biuro@wst-fotowoltaika.pl lub poprzez nasz formularz kontaktowy.


Zapraszamy do współpracy.

POWSZECHNIE OBOWIĄZUJĄCA REGUŁA MÓWI, ŻE LEPSZE JEST REGULARNE MYCIE PANELI I ZAPOBIEGANIE STRATOM, NIŻ ZANIEDBYWANIE INSTALACJI I TRACENIE PIENIĘDZY.

Mycie paneli PV Q & A

Czy panele fotowoltaiczne należy myć?

Instalacja fotowoltaiczna działa efektywnie tylko wtedy, gdy powierzchnia paneli jest czysta. 

Brud w postaci zanieczyszczeń z kominów, ptasich odchodów, pyłek drzew i traw, liści, mchów i porostów, ogranicza ilość światła docierającego do powierzchni paneli, co skutkuje spadkiem wydajności ogniw fotowoltaicznych instalacji PV nawet do 20%. Zalegające latami coraz większe warstwy niezmytych osadów różnego pochodzenia mogą doprowadzić do uszkodzeń w modułach PV np. w wyniku tzw. efektu zacienienia. Czyszczenie paneli jest zatem bardzo istotne i konieczne.

Jak często należy myć panele?

Jest to zależne od usytuowania instalacji, wiele czynników ma wpływ na stopień zanieczyszczenia paneli.

Warto je myć, nawet gdy zabrudzenia nie są widoczne gołym okiem. Czyste panele to większy uzysk energetyczny i pełna wydajność instalacji PV. Zaleca się dla zwiększenia sprawności pracy instalacji, umyć panele raz lub dwa razy w roku, najlepiej wiosną lub późną jesienią. Mycie wykonywane wiosną pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z sezonu zimowego. Oprócz kurzu, sadzy, spalin i pyłu źródłem brudu jest również topniejący śnieg, który zanieczyszcza zwłaszcza dolne części modułów, tworzy również zacieki i pozostawia osad na całej powierzchni.

Po co myć panele?, deszcz zrobi swoje….

Myśląc tym tokiem teoretycznie tak się powinno dziać, podczas opadów atmosferycznych panele powinny się same oczyszczać. Nic bardziej mylnego, kwaśne deszcze zbijają wszelkiego rodzaju cząsteczki kurzu i osiadają na powierzchni paneli. Tym samym pogarszają ich wydajność, a spadki mocy instalacji mogą wynieść od 10% do 20%.

Regularna i właściwa konserwacja panelu fotowoltaicznego to najważniejsza czynność serwisowa instalacji PV i ma ogromne znaczenie dla efektywności paneli.

Czy można myć panele wodą z kranu lub myjkami ciśnieniowymi?

Nie polecamy stosować niezmiękczonej, twardej wody prosto z kranu. Prowadzi to do osadzania się kamienia wapiennego, który w dużym stopniu obniża wydajność instalacji PV. Nie zalecamy stosować detergentów, ponieważ mogą wchodzić w reakcję z materiałami użytymi do budowy paneli i w efekcie zniszczyć ogniwa.

Do czyszczenia delikatnej instalacji PV nigdy nie używaj myjki wysokociśnieniowej wyposażonej w standardowe lance.
Zbyt wysoka moc ciśnienia może rozszczelnić łączenia modułów. Jeżeli chodzi o sprzęty czyszczące, nie zaleca się używać szorstkich i ostrych szczotek oraz czyściw, ponieważ mogą zarysować powierzchnię modułów.

To w takim razie w jaki sposób myć panele?

Mycie powierzchni paneli należy powierzyć wyspecjalizowanym firmom. WST GROUP dysponuje odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, panele myjemy przy wykorzystaniu urządzenia do demineralizacji wody oraz używamy akcesoriów z miękkich, nieprzewodzących prądu i bezpiecznych dla modułów tworzyw.

Jeżeli nie chcesz narazić się na dodatkowe, niespodziewane koszty związane z uszkodzeniem instalacji korzystaj z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Mycie paneli PV przez niewykwalifikowane osoby może wiązać się z ryzykiem zniszczenia instalacji, a także utratą gwarancji. Korzystanie z usług doświadczonych specjalistów zapewnia skuteczność i najwyższą jakość prowadzonych działań.

Jaki jest koszt mycia paneli fotowoltaicznych?

Kalkulacja Cenowa uzależniona jest od wielu czynników. Na początku współpracy z Klientem musimy zasięgnąć podstawowych informacji. Po przeprowadzonym wywiadzie z Klientem dokonujemy indywidualnej wyceny. Wpływ na koszty mają m.in. miejsce usytuowania instalacji – (dach, na gruncie), powierzchnia instalacji, stopień zabrudzenia. Cena za usługę może być liczona od pojedynczych modułów bądź ustalona od metra kwadratowego, czyli na podstawie całej powierzchni mycia. Pomocne w tym przypadku są przesyłane przez klientów zdjęcia instalacji z podaniem wymiarów paneli oraz wysokości usytuowanej instalacji np. na dachu.


Proszę obrócić urządzenie